Sömürünün Metrobüsçesi

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

 

İçinde yaşadığımız dönemde, Türkiye’de politika yazarı olmak, eğer muhalifseniz çok zahmetsiz. İktidar, gerek hükümet gerek belediyeleri ile sanki bütün işi gücü bir yana bırakmış size malzeme üretiyor.
İstanbul’da düz yollarda seyahat etmek isteyenlerin dışında hemen herkesin şikâyetçi olduğu şu “metrobüsler”. Teknolojisi gereği düz yollar için üretilmiş olan, bu yüzden de ikide bir bozulup insanların canını burnundan getiren bu araçların birilerine rant sağlamak adına bizlerin vergileri kullanılarak alındığı şüphesi giderek büyüyor.
Bu konuda açılan dava görülmeye başlandı.
İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği’nce hazırlanan rapor sonucu 19 kişi hakkında “Görevi Kötüye Kullanmak” suçundan dava açıldı. Beyoğlu Cumhuriyet Savcılığı’nca hazırlanan iddianamede kişilerin 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor.
Phileas marka metrobüslerin alımında, şartnamede skandal yaşandığı belirtildi. Üretici Advanced Public Transport System (APTS) firmasının İETT Genel Müdürlüğü’ne gönderdiği öneri mektubunda yer alan “araçların teknik özelliklerinin birebir alım şartnamesine geçirildiği ve piyasadan herhangi bir fiyat araştırması yapılmadan satın alma işleminin yapıldığı” belirlendi.
İçişleri Bakanlığı’na bağlı müfettişler tarafından konu ile ilgili 18 Ekim 2007’deki araştırma raporunda, Phileas marka 50 adet lastik tekerlekli tramvay aracının alımında, firmanın gönderdiği mektubun dayanak alındığı belirtilerek şöyle denildi:
“Ne sanayi odası ve ticaret odası ne de ilgili meslek odaları ile yazışma yapılmadığı ve APTS firmasının gönderdiği aracın teknik ve fiziksel özelliklerini gösteren mektubun temel dayanak alındığı, böylece alımın ihale prosedürünün dışında yarışma ve rekabet unsurunu yok edici şekilde hukuka aykırı olarak yapıldığı anlaşılmıştır.”
Ceza istenilen kişiler arasında İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da yakın arkadaşı olarak bilinen İETT Daire Başkanı Aleaddin Şahin de bulunuyor.
İstanbul’a hizmet gayesi ile yola çıktığını iddia edenlerin, kimlere nasıl hizmet ettiklerini göstermesi bakımından ilginç bir dava. Üstelik iddia sahipleri İçişleri Bakanlığı müfettişleri. AKP’li İl Belediyelerini nasıl koruduğunu çok iyi bildiğimiz hükümetin bile sabrı taşmış demek ki.
 
iletisim@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.