Ortadoğu Soytarıları ve Muammer Kaddafi…

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Libya’nın unutulmayacak lideri Kaddafi’nin linç edilerek öldürülmesinden beri iki yıl kadar bir zaman geçti.

Ne oldu? Libya halkı daha mı özgür? Daha mı iyi bir hayat yaşıyor? Şaşırtıcı olmayan bir şekilde gerek bizim medyada, gerek dünya medyasında hiçbir haber yok. Kaddafi döneminde de herhangi bir haber çıkmazdı. Kendi halinde yaşar giderdi Libya halkı.

Birden bire orta doğudaki bazı Arap ülkelerine bahar geliverdi. Zalim diktatörlükler kâğıttan kuklalar gibi yıkılıverdi. Dünyanın jandarması ABD ve şürekâsı çullanıverdiler bağımsızlıktan ödün vermeyen bu arap liderinin üzerine.

Neymiş, o diktatörmüş.

Darbe ile başa gelmiş. Yani apoletli bir diktatör varsa kötü, kravatlı diktatörse iyi. Aslına bakacak olursak Ortadoğu ülkelerinin hepsinin başında birer diktatör var. Sadece kıyafetleri farklı. Ortak özellikleri ise ABD nin iplerini istediği gibi oynattıkları kuklalar olmaları. Biri kuklalıktan vaz geçmek isterse sonu Saddam veya Kaddafi gibi olur. Siz boşuna mı sanırsınız o kuklaların ABD den fırçayı yeyince dün söylediklerinin bu gün tam tersini söylediklerini. O diktatör bozuntuları o kadar gevşek ve ilkesizdir ki, gerekirse kendi halklarını bile satarlar. Siyonist merkezli efendilerin ise bu kukla diktatörlerin üzerlerinde hangi elbisenin olduğu hiç umurlarında değildir. Yeter ki efendilerin istekleri yerine getirilsin.

Kaddafi son döneme kadar ABD ye ucuz petrol verirdi. Bu yüzden de uzaktan bakıldığında hiç diktatör gibi görünmezdi. Ne zaman Ortadoğu ülkelerini petrolü altın karşılığı satmaya ikna etmeye çalıştı, bir anda acımasız bir diktatör oluverdi. Hatırlanacaktır. Batının has adamı Saddam da petrolü dolarla vermekten vaz geçince diktatör oluvermişti.

Ama ortadoğunun ilkesiz kukla diktatörleri için ne gam? Bu güne kadar kardeşim dediğin yarın efendin kulağını bükünce can düşmanın oluverir. Kardeşinin ülkesini fitne ile bölmeye, teröristleri beslemeye başlarsın. Yeterki efendinin isteği yerine gelsin.

O diktatör dedikleri Kaddafi neler yapmış bir bakalım. Bizi ilgilendiren bölümü tüm ülkeler sırtını Türkiye’ye dönmüşken Albay Muammer Kaddafi Türkiye’ye yardım göndermişti. Ama Türkiye Kaddafi’yi yalnızlığa itti hatta Birleşmiş Milletler safında Libya’ya karşı yaptırım uyguladı.

Bu da Albay Muammer Kaddafi’nin yaptığı iyiliklerin yardımların karşılığı olması gerek.

-Libya yurttaşlarına kredi sıfır faizle verilir.-Öğrencilere yaptıkları tahsile göre ortalama ücret ödenir.-İşsizlere iş bulana kadar tam ücret ödenir .-Evlenen çiftlere bedelsiz olarak konut verilir.-Yurt dışında tahsil yapanlara 2500 Euro harçlık yanında, barınmak ve araç yardımı yapılır.

-Ülkede otomobiller fabrika maliyetine satılır.

-Libya’nın kimseye tek sent kredi borcu yoktur.

-Eğitim, tahsil ve sağlık hizmetleri tüm yurttaşlara bedelsizdir.

-Nüfusun yüzde 25’i yüksek tahsillidir.

-Son bombalama olaylarına kadar sokaklarda evsiz veya dilenci bulunmamaktaydı.

-Bir somun ekmek fiyatı sadece 15 centtir.

ABD ve diğer kapitalist Ülkelerin Libya’yı sevmemelerine şaşmamak gerek. Kaddafi IMF veya Dünya Bankası kredisi kullanmadı.

Libya bağımsızdı, savaşın gerçek nedeni budur, kendisi bir diktatör olabilir, ABD bunu sorun yapmaz. Ne zaman ki Kaddafi Petrol İhraç eden ülkelere OPEC Dolar ve Euro yerine altın karşılığı satış yapmalarını önerdi.

Bu altın karşılığı para basmayan Batılı ülkelerin iflasını istemek demekti…

Bundan sonra Libya Halkı ABD ve Batılı Ülkelerin Dilencisi Olacaktır.

Libyadan kısıtlı olarak gelen haberler birkaç baş soytarı dışında halkın bu ileri demokrasiden hiç de memnun olmadığı yönündedir. Tabii artık isyan etmeye yüzleri de yoktur. Hoş isyan etseler ne olacak ki? Mısır örneği karşımızda. İleri demokrasinin silahları suratınıza doğruluverir.

Anlaşılan o ki büyük çoğunluğu tembel ve ufak beyinli olan Ortadoğu halkları bu soytarıları seyretmeye ve onların keyifleri için birbirini kırmaya devam edecektir.

 

Cem Osman TAMTÜRK

cem.tamturk@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.