Fethullah, Suriye, MİT

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Fethullah’ın kanalı STV haberlerini arasıra açın da bakın. Ancak haberler bittikten sonra sakın elinize herhangi bir silahı alıp Suriye’ye savaşmak için yollara düşmeyin, yani o kadar da gaza gelmeyin. STV bunun için uğraşıyor ama siz sağduyunuzu koruyun.

Başbakan önceleri halkın gazını alırdı, artık güya Esad’a “men dakka, dukka” derken aslında Fethullah’ın gazını almaya çalışıyor. Ancak Fethullah’ın gazını almak, vatandaşın gazını almak kadar kolay olmuyor.

Başbakan, özel yetkili kişi ve kurumlar tarafından gitgide yalnızlaştırılıyor, çember daralıyor.. İlk önce Aziz Yıldırım, daha sonra İlker Başbuğ… İlker Başbuğ tutuklandığında çemberin daraldığının farkına vardı mı acaba sayın Başbakan…?

Neyse işler aslında çok karışık, ben aşağıda ki bilgileri size sunarak yazıma burada son veriyorum…

“Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, Hatay'ın Altınözü İlçesi'ndeki çadır kampta barınan Suriye uyruklu askerler Hüseyin Mustafa Harmuş ve Mustafa Kassum'un Suriye güvenlik güçlerine teslim edilmesine ilişkin 'Siyasi casusluk ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' soruşturması başlatmıştı. Bu çerçevede dün gerçekleştirilen eşzamanlı operasyonlarda Hatay MİT Şube Başkanı  Ö.S.Hatay'da, 4 kişi de Adana'da gözaltına aldı. 5 kişi, Beşşar Esad yönetimine başkaldıran ilk yüksek rütbeli subay Harmuş'u Suriye'ye teslim etmekle suçlanılıyor.”
(Akşam-11 Şubat 2012)

Esad yönetimine baş kaldırdı diye olay basitleştirilmiş. Oysa işin aslı şöyle.

Harmuş orduda yetkili konumdaki ilk isyancı. Suriye’de 120 askerin ölümünden sorumlu olarak, Türkiye’ye sığınıyor.  Ve “Esad Suriye’de katliam yapıyor” demecini veriyor. (http://www.gazeteport.com.tr/haber/78620/konusmalardaki_skandal)

Başka bilgi, Suriye’de tutuklanan 49 MİT’çiye karşılık, o subayların teslimi söz konusu.
 (Bakan Suriye’de tutuklu yok diyor.) PKK/MİT ilişki boyutunun ortaya çıkarılışı
ise iktidarın “PKK üzerinden linç edilme” durumu ve gözdağı.

-http://www.aksam.com.tr/degisim-5503y.html)

 

Ümit MİNEL

umit.minel@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.