Çılgın Proje ve Döşenen Mayınlar

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Sayın başbakan çılgın projesini açıkladı. İnsanın içinden “Oh ne güzel, sayın başbakanımız açıkladığına göre kesinlikle çok yararlı bir projedir.” demek geliyor ama maalesef diyemiyoruz. Çılgın projenin açıklandığı gün gazetelerde diğer bir haber vardı. Sayın başbakan muhalefet liderine, partilerine, milletvekili adaylarına söylediği sözlere baktığımızda gerçek açık olarak sırıtıyor. Başbakanın ağzından çıkan her kelime ciddidir ve ciddiye alınmalıdır. Başbakan eğer bütün milletin başbakanı olduğunu iddia ediyorsa o kelimelerle konuşamaz. Konuşuyorsa ya milletin tamamının başbakanı değildir, ya da kendini milletin sahibi sanmaktadır.


Pek tabii ki bu çılgın projede eğer seçimlere yönelik bir kandırmaca değilse üzerinde düşünülmeye değer. Gazetelerde – ki çoğu yandaş basın- çarşaf çarşaf bu konu anlatılıyor. Hatta İstanbul’un batısında yer alan ve tamamen CHP taraftarı olan kentlerdeki kararsız oyları etkilemeye dönük bir vaat olduğu ve birçok vaat gibi seçimlerle birlikte unutulup gideceği söylenebilir. Ancak benim özellikle dikkatimi çeken ve düşünmeye iten cümle, başbakanın bu konuda para sıkıntısı olmadığını açıkladığı cümledir. Bahsi geçen maliyetin ne kadar olduğunu sayın başbakan biliyor olmalı ki para sıkıntısı yok diyor. Bu konuda Kadir Topbaş on milyar dolar gibi bir rakamdan bahsetti ama tecrübelerimize göre bunların verdikleri rakamları en az üçle çarpmamız gerektiğini biliyoruz. Yaklaşık otuz milyar dolar gibi bir paradan söz ediyoruz. Hem de bütün dünyada 2008 krizinin izleri daha geçmeden hatta yeni bir kriz söylentileri ortada dolaşırken bunları konuşuyoruz.


Sayın Kılıçdaroğlu’nun aile sigortası için kaynak yok diyenler bu parayı nasıl bulacaklar dersiniz? Bir düşünün bakalım. Kim ne için verecektir bu kadar parayı. Birilerinin bizim kara saçlarımıza badem bıyıklarımıza âşık olmadığını biliyoruz. O zaman kim? Ve niçin?


Bu soruların yanıtlarını ararken aklımıza birden bire meşhur Vakıflar Yasası geldi. Hani şu AKP tarafından hazırlanıp, dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından “ülke bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne zarar verici” olduğu gerekçesi ile veto edilen, Cumhurbaşkanı değişince sessizce geçiveren yasa. Ne alaka arkadaş demeden önce önünüze bir harita alın. Kanalın muhtemelen geçeceği güzergâhı işaretleyin. Sonrada o yasa ile ilgili aşağıda bağlantılarını verdiğimiz iki videoyu izleyin. Ama ciddi olarak ellerinizi başınızın iki yanına koyarak dikkatle izleyin.
Umarım, ülkesini ve insanını gerçekten çok seven biri olarak aklıma gelenler sadece gerçekleşmesi imkânsız bir kötü rüya olsun. Eğer düşüncelerimin binde biri bile bile gerçeğe yakınsa toprak bütünlüğümüze mayın döşeniyor demektir.


http://video.mynet.com/auctiva/Vakiflar-Yasasi/1146842/
http://video.mynet.com/auctiva/Vakiflar-Yasasi/1146937/

 

cem.tamturk@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.