Bu Tutmuş, Bu Pişirmiş...

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Eski TBMM Başkanvekili Murat Sökmenoğlu, CHP’li milletvekillerinin sokulmadığı Suriyeli mültecilerin kaldığı Hatay’daki Apaydın kampının kontrolünün Türk makamlarında olmadığını belirterek, “Hatay ajan kaynıyor, sınır delik deşik, Suriye’de savaşmak üzere Hatay’a gelip sınırdan karşıya geçen Çeçenler bile var” dedi.

 

Amerikan New York Times gazetesi, CIA ajanlarının son birkaç haftadır Türkiye’nin güneyinden Suriyeli muhalif gruplara silah sevkiyatı yaptığını öne sürdü. Silahların finansmanının da Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan’dan karşılandığı iddia edildi.

Suriyeli muhaliflerin silahlandırılması konusunda aktif rol oynamaktan kaçınan ABD’nin birkaç hafta önce bu tutumunu değiştirerek Türkiye üzerinden Esad rejimi karşıtlarına silah sağladığı öne sürüldü.

ABD’nin saygın gazetelerinden New York Times üst düzey ABD’li ve Arap istihbarat yetkililerine dayandırdığı haberinde, bir grup CIA ajanının Türkiye’nin güneyinden Suriyeli muhalif gruplara silah sevkiyatını gizlice organize ettiğini yazdı. Son birkaç haftadır süren silah sevkıyatında, muhaliflere CIA aracılığıyla otomatik tüfek, tanksavar ve diğer bazı başka silahların verildiğini belirten gazete bu silahların Suriye’deki Müslüman Kardeşler’in de aralarında olduğu bir grup aracıdan oluşan gizli şebekeler üzerinden taşındığı ve parasının da Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar tarafından ödendiğini yazdı.

 

Suriye sınırında yabancı servis ajanlarına ait olduğu iddia edilen bir telsiz konuşmasını YURT muhabiri ele geçirdi. Suriye sınırına en yakın köy olan Hatay’ın Kızılçat köyünde, cami hoparlöründen imamın sesi yerine iki kişinin İbranice telsiz konuşmalarının duyulması köylüleri de şoka uğrattı. Bölgedeki olayları yakından takip etmek amacıyla Yayladağ/ Kızılçat köyünde bulunan Yurt gazetesi muhabirinin kaydettiği İbranice konuşmalarda, iki kişinin kodlar ve rakamların yanı sıra  içinde bulundukları durumla ilgili yorumları da yer alıyor.
 

“Şifreli” konuşmalar, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan tarafından da Meclis gündemine taşındı. Tezcan, Başbakan Erdoğan’a, “Bölgede İsrail istihbarat birimleriyle ortak herhangi bir faaliyetiniz var mıdır?” diye sordu. Tezcan soru önergesinde, Güneydoğu, Hatay- Suriye sınırı ve Kilis’e kadar olan bölgenin MOSSAD ve CIA ajanlarının cirit attığı bir bölge haline geldiğini iddia etti. CHP’li Tezcan, “Bakıyoruz bu ajanlar pasaportsuz, rahat, serbest bir şekilde sanki işgal topraklarında geziyormuş gibi rahatlar. Bölgedeki bir cami minaresinden duyulan İbranice konuşmalar gösteriyor ki MOSSAD bölgede çok rahat faaliyet içinde. MOSSAD, Suriye’deki kışkırtmaların neresinde? CIA neresinde? Türk istihbaratı bundan habersiz mi? Yoksa bu işin ortağı mı? Türk devleti kendi sınır güvenliğini alma konusunda aciz mi yoksa bir maceranın içerisinde mi? Hükümetin bunları cevaplaması lazım.”

 

Yukarı da ki paragrafları haber sitelerinden derledim. Yolgeçen hanına dönmüş Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde ki saldırıları El Muhaberat yaptıysa ve El muhaberat yukarıda ki örgütlerin de düşmanıysa bu kadar gizli servisin olduğu bir bölgede El Muhaberat nasıl tonlarca bombayı patlatabiliyor sormak gerek. Evet... Bu işi El Muhaberat yapmış olabilir ancak tek başına yaptığına inanasım gelmiyor...

 

Ümit MİNEL

umit.minel@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.