ABD, Ülkemizde Misafir mi ki Misafirperverliğimizi Sorguluyor!

Yazıcı-dostu sürümSend by emailPDF

Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyeleri İstanbul’da Amerikan askerlerinin başına çuval geçirdi. Eylem, Türkiye’nin gündeminde geniş yer buldu. TGB ’liler Sarayburnu’na demir atan ABD savaş gemisine ait askerlerin, Eminönü’nden para çekmek için bankamatiğe gittikleri sırada “Yankee go home” sloganlarıyla başlarına çuval geçirdiler.

ABD askerlerinin başına çuval geçiren ve aralarında İşçi Partisi Öncü Gençlik yöneticilerinin de bulunduğu TGB’liler, dün (12.11.2014) öğle saatlerinde ise yine aynı yerde olayla ilgili basın açıklaması yaptılar. Gençlerin sloganları, “Atatürk Gençliği görev başında”, “Çuvalı geçirdik denize de dökeriz”, “Titre ABD Türk Gençliği geliyor”, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganları attılar.

Basın açıklamasının ardından İşçi Partisi Öncü Gençlik yöneticileri olan 12 genç gözaltına alındı. Ertesi gün (bugün) hepsi de ifadelerine başvurulmadan serbest bırakıldı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç olayı kınadı. Ancak TGB ’nin Amerikan askerlerinin başına çuval geçirdiği bu eylem Türkiye’nin gündemine oturdu. Eylemin görüntüleri ajanslar tarafından basına dağıtılırken; haber, gün boyunca internet sitelerinin manşetlerinde, sosyal paylaşım sitelerinde geniş yer buldu.

ABD Ankara Büyük Elçisi de olayı kınadı. Büyükelçilik tarafından sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yapılan açıklamada saldırı kınanarak "Türkiye'yi ziyaret eden üç Amerikalı askere yapılan saldırıyı gösteren videoyu son derece çirkin bulduğumuzu ifade ediyoruz. Barışçıl protesto hakkına ve ifade özgürlüğüne saygı duymakla birlikte, bugün İstanbul'da gerçekleştirilen bu saldırıyı kınıyor; Türk halkının büyük çoğunluğunun da Türkiye'nin misafirperverliğine saygısızlık teşkil eden böyle bir eyleme karşı çıkmakta bizlere katılacağı konusunda hiçbir şüphe duymuyoruz" ifadeleri kullanıldı.

ABD’nin FOX News haber kanalının internet sitesinde yayınlanan habere göre de, Pentagon sözcüsü Albay Steve Warren yaptığı açıklamada “Sokaktaki eşkıyalar tarafından yapılan bu saldırıyı rahatsız edici ve çirkin buluyor ve kınıyoruz. Olayın araştırılması ve tam olarak ne olduğunun anlaşılması için Türk yetkililerle yakın çalışma halindeyiz. Bu saldırganlar Türkler ’in ve Türkiye’nin iyi bilinen misafirperverliğinin itibarını düşürdü” demiştir.

***

Bu olay beni gençlik yıllarıma götürdü. 1968 kuşağından olan ben, o yıllarda İTÜ öğrencisiydim. O dönemde bizler devrimci öğrenci gençlik olarak sık sık ABD emperyalizminin Akdeniz sularında bölge halklarına gözdağı vermek için devriye gezdirdiği 6. Filo’yu protesto eden eylemler yapardık.

O dönemde dünya ve Türkiye’nin gündeminde ABD emperyalizminin vahşi ve kanlı Vietnam savaşı, İsrail’in Filistin ve Arap ülkelerine uyguladığı saldırganlık ve Kıbrıs’ta, adayı tamamen Yunanistan’a bağlama amacını taşıyan faşist Enosis çetelerinin Kıbrıs Türk halkına uyguladıkları katliamlar vardı.

Devrimci gençliğin sembol isimlerinden olan Deniz Gezmiş ile de o yıllarda Üniversite işgalleri vesilesiyle tanışmıştım. Kendisiyle iki kez bir araya gelmiş; bir İÜ Hukuk Fakültesi amfisinde, bir de Beyazıt’ta yaptığımız bir Kıbrıs mitinginde uzun uzun sohbet edip tartışmıştık.

 

Benim o yıllara ait gençlik eylemlerinden asla unutamayacağım anılarımdan olanlar, bende derin iz bırakan eylemler; 15 Şubat 1968’ de ABD’nin 6. Filo askerlerini Dolmabahçe’de denize dökme eylemimiz ve 16 Şubat 1969 tarihindeki Kanlı Pazar eylemleridir. Her iki eylemin de amacı, ABD emperyalizmini protesto etmek ve 6. Filo’yu ülkemizden ve bölgemizden kovmaktı.

Türkiye’nin NATO üyeliği ile birlikte emperyalizmin ülkemizde örgütlediği gizli ve derin devletin (Süper NATO veya Gladoyo’ nun) bütün eylemlerde provokasyonlar düzenlediğine ve kan döktüğüne bizzat tanıklık ettim.

***

Şimdi TGB ’nin dünkü eylemine geri döndüğümde, bugün aynı heyecanı yaşadım. Antiemperyalist mücadelenin içinde gençlerimizin bu eylemi, bölgemizde emperyalizmin tutuşturduğu savaş ve çatışmalar sürerken büyük bir anlam taşımaktadır.

Çünkü ABD emperyalizmi, paralı askerleriyle finanse ettiği terörist örgütler üzerinden komşumuz Suriye’de Esad rejimine karşı bir iç savaşı halen bütün gücüyle desteklemektedir. Çünkü ABD emperyalizmi, Irak ve Suriye’de ABD emperyalizminin ve onun taşeronu olan İsrail devletinin dış istihbarat örgütleri olan CIA ve MOSSAD’ın örgütlediği IŞİD üzerinden Ortadoğu’da kendisine uydu ikinci bir İsrail devleti gibi Büyük Kürdistan’ı oluşturma çabası içindedir. Çünkü ABD hala ülkemizi bölme çabalarını sürdürmektedir.

ABD veya Alman, Fransız emperyalistleri artık 30 yıldır Türkiye’ye kan kusturan PKK terör örgütünü açıkça meşru bir örgüt olarak görmekte ve desteklemektedirler. Emperyalizm, Kuzey Irak Özerk Kürt bölgesinin silahlı güçleri olan Peşmerge’leri IŞİD bahanesiyle modern silahlarla donatmaktadırlar. 2003 Irak’ta hiçbir neden olmadan yüzbinlerce insanı katleden emperyalizm, Filistin’de Gazze Şeridinde bombalarla bebek ve çocukları parçalayan taşeronu İsrail, halen Ortadoğu’da kana doymuyorlar.

Ülkemiz insanları gerçekten ve yürekten misafir severdir. ABD yetkilileri şimdi TGB ’nin bu eylemini misafirperverliğe yakışmayan bir davranış olarak suçlamaktadırlar.

Oysa sorun; bu eylemin ülkemizin misafirperverliğine karşı olmasından değil, ABD emperyalizminin hiç te bir misafir gibi davranmamasından kaynaklanmaktadır. Daha doğrusu ABD ve ona ait deniz kuvvetlerinin askerleri; ne bu bölgeye ne de ülkemiz Türkiye’ye davetli misafir olarak gelmemişlerdir.

Onlar; bölgeye ve ülkemize kendi bencil emperyalist çıkarları uğruna, sinsice ve kalleşçe yöntemlerle girmekte ve gelmektedirler. Böyle misafirlik olmaz! Aslında onlar, bölgede gözü olan, haksız ve hukuksuz davranan, gaspçı bir haydutturlar. Fakat kendilerini bölgeye ve halkımıza “Misafir” olarak yutturmaya çalışıyorlar.

TGB gençliğinin bu eylemi somut olarak, ABD emperyalizminin;

  • Ortadoğu kana boyaması,
  • Ülkemizi bölme girişimleri,
  • 1996 yılında, kaza olduğu iddia edilse de,  ABD donanmasına ait Saratoga uçak gemisinin Muavenet muhribimizi vurması, bu olayda 5 askerimizi şehit etmesi,
  • Temmuz 2003’te Irak’ın Kuzeyinde Süleymaniye’de sebepsiz 11 askerimizi tutuklayıp başına çuval geçirmesi,
  • 2013 yılbaşı akşamı İncirlik Üssünde görevli ABD askerinin camiyi basıp, minber kırıp ve Kuran yakması,
  • Diyarbakır çarşısında askerlerimizin Amerikan kurşunuyla kahpece şehit edilmesi vs. gibi

Bir misafire yakışmayan, onurumuzu inciten küstahlıklarına verilmiş çok yerinde bir yanıttır.

Yaşasın tam bağımsız ve gerçekten demokratik Türkiye!

Mehmet ÇAĞIRICI

mehmet.cagirici@politikadergisi.com

Yorumlar

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
Doğrulama
Dikkat: Sitemize üye olan takipçiler "Doğrulama" uygulamasından muaftır.