Ocak 2013

Kedidir Kedi

Bir zamanlar “Özal ne söylerse Rus Gazetelerinde haber oluyor” diye bir haber çıkmıştı. Geçmiş zaman olduğu için şimdi bunu nerde okudum, kimden duydum bilmiyorum ama anlaşılmıştı ki Çankaya Köşkü dinleniyor. Ne önlem aldıklarını hatırlamıyorum ama bu haber benim beynime yer etmişti.

Demokrasi Kültürümüzde Mücadele Anlayışı

Yaşadığımız şu günlerde ülkemizde sisteme yönelik bir mücadele alanının ne kadar vasıfsız ve geride olduğunu bir kez daha anlıyoruz. Günlük meseleler salt polemikler ve kişiler üzerinden gidiyor ve hak arayışı yalnız bazı cenahların kendilerini ilgilendirdiği ölçüde sürüyor.

<?xml:namespace prefix = o />

Özgürlüğün Öz'üne İlişkin Kafa Yormaca

Özgürlüğü tarif etmek zordur. Tıpkı adaleti tarif etmenin zorluğu gibi.

Yapma veya yapmama iradesinin bir başkasına zarar vermemesi ölçeğinde sınırlandırılması diye öznel bir tanım yapabiliriz mesela.

Türkiye'nin özgürlük imtihanı hep belirli çerçevelerde gelişti.

Genelkurmay Harddiskleri ve Süper Hakim

Bundan yaklaşık bir ay önce Genelkurmay Askeri Savcılığı tarafından yapılan soruşturma aşamasında Genelkurmay Başkanlığı'nca işletilen internet siteleriyle ilgili bilgisayarların imajlarının alındığı yönündeki beyanlar üzerine Genelkurmay Askeri Savcılığı’na müzekkere yazılarak yapılan soruşturma kapsamında alınmış tüm imajların 13. Ağır Ceza’ya gönderilmesine karar verilmişti. Genelkurmay’ın istenen belgelerin ‘devlet sırrı’ olabileceğini belirtmesi üzerine incelemelerin bizzat naip hakim tarafından yapılmasına karar verilmiş, bunun üzerine yaklaşık 3 milyon belge üzerinde araştırma yapılmıştı.

AKP, PKK ve Barzani İttifakı

İmralı'da mahkûm olan terörist başı Öcalan üzerinden PKK ile AKP hükümeti arasında görüşmelerin devam etmesi ve de bunun şimdi kamuoyuna “teröre son çare” olarak deklare edilmesi yeni yıl ile birlikte ülkemizde tartışılan en önemli siyasi konulardan birisidir.

Türkiye’ye Dava

Rumlar Türkiye’ye dava açmak ve uluslararası platformlarda sıkıştırmak için her fırsatı değerlendirdikleri gibi ellerinden geleni de ardlarına koymuyorlar.

AB Başkanlığı Hüsranı

Kıbrıs Rum tarafının 1 Temmuz 2012’de başlayan ve 31 Aralık 2012’de biten AB Dönem Başkanlığı hüsranla bitti. Hiçte bekledikleri gibi geçmedi Rumların bu başkanlık dönemleri.

İlk defa yerel bir gazede,  2006 yılının başlarında okumuştum 2013 yılının Temmuz ayında AB Dönem Başkanı olacaklarını. Ağzı olan Rum siyasiler o gün  ve bu dönemde Türklere neler yapacaklarını ballandıra ballandıra dile getirmişlerdi gazetecilere.  

Hükümet - PKK Görüşmelerinin Perde Arkası…

Bir terör örgütü ile bir hükümetin müzakere masasına oturması hiç de normal bir olay değildir. Hele hele yaklaşık 40000 insanın kanı ile bir pazarlığa girişmek, o terör örgütü ile aynı seviyeye inmek demektir ki, aklı başında hiçbir insanın buna onay vermesi hoş karşılaması beklenmemelidir.

Böcekler, Derin Devlet ve İktidar Paylaşım Kavgası

Başbakan Erdoğan on yıldır iktidarda. Bu on yıl içinde AKP ve onun lideri Başbakan Erdoğan; siyaseten ve hukuken Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu felsefesi olan Atatürkçü devlet anlayışını adım adım yıkarak yerine gerici, hukuk tanımaz, anti demokratik, dini motifli, ülkeyi yabancı tekelci sermayeye peşkeş çeken, neoliberal ekonomi politikalar uygulayan tek parti dikta rejimi inşa etmektedir.

Süreçler Kendi Devrimcilerini Yaratır!!

Soner Yalçın'ın tutuklandığı 14 Şubat 2011 tarihini izleyen süreçte yine bu platformdan bir yazı kaleme almıştım. Kendimce Soner Yalçın'ın tutuklanmasını yorumlanmıştım.

http://www.politikadergisi.com/okur-makale/odatv-ve-soner-yalcin